Čo skauting ponúka

Skutočných priateľov

Sme partia mladých so spoločnými záujmami. Ceníme si skutočné priateľstvo, navzájom si pomáhame, spolupracujeme, rešpektujeme sa a uznávame jeden druhého. Vieme, že sa na seba môžeme vždy spoľahnúť. Mnohí už teraz dospelí skauti sú najlepšími priateľmi, ktorými sa stali v detstve.

Hlboké zážitky

Akcie, hry, súťaže a dobrodružstvá, ktoré si doteraz možno nezažil. Budeš sa nimi môcť pochváliť pred svojimi spolužiakmi a ešte dlho budeš hrdý, že si ich absolvoval. Jednoducho viac, ako ti ponúka bežný život po škole len s televízorom alebo nudou na ulici.

Možnosť vyniknúť a uznanie

V skautingu máš možnosť spoznávať samého seba, pracovať sa sebe, získať voľu prekonávať svoje slabé miesta a postarať sa o seba a svoje potreby. Skautingu ti dáva šancu prejaviť sa v čom si dobrý a zlepšovať sa s pomocou tvojich starších priateľov.

Slobodu

Dospelí ľudia v skautingu nie sú ani vojenskými dôstojníkmi ani učiteľmi. Sú to priatelia mladých ľudí, ktorí poznajú ich záujmy aj problémy, majú pre nich pochopenie a maximálne ich podporujú. Skauting je priestor pre tvoj slobodný rozvoj.

Život v prírode

V lete tábory, na jeseň netradičné športy, v zime lyžovačky, na jar vodácke splavy a medzitým výpravy do hôr, na chaty alebo len tak pod širák. Tak vyzerá rok nejedného skautského oddielu.

Zažívame to, čo iní nie

Každý rok uskutočníme 7 – 10 veľkých akcií pre dve tisícky mladých ľudí z celého Slovenska: Biela Stuha v Banskej Štiavnici so zimnými športmi, rytierske slávnosti pri Bratislave, Kežmarku a Nitre, akcia Skautské Ponitrie, Skautský hudobný festival Soaré v Banskej Bystrici či Velocipéd – cykloexpedícia Spišskou Magurou…

Mladí zažívajú niečo nové, nepoznané – na čo inde nemajú možnosti, alebo o tom nepočuli.


Čo môžete zažiť

Skauting je nekonečné množstvo aktivít

Neexistujú nejaké špeciálne skautské aktivity, ktoré by museli všetci dokola povinne opakovať. Existujú skautské výchovné ciele, a tie možno dosahovať najrozmanitejšími spôsobmi a činnosťami. Závisí len od vodcov a radcov, čo všetko dokážu so svojimi zverencami vymyslieť a pripraviť. Aj preto je skautský program taký bohatý.

Tábory

Skautské tábory sú asi najznámejšou tvárou skautingu. Nečudo, veď sú vyvrcholením celoročnej skautskej činnosti. Niekoľko romantických týždňov v prírode pod stanmi sa natrvalo vryje do pamäti mladých i dospelých účastníkov. Kto by zabudol na priateľstvá, prvé lásky, výlety, stavanie veže, zábavu, hry, spievanie, západy Slnka (pri východoch sa obvykle tvrdo spí). Dospelých najviac teší, keď sa malý Kubo či Píšťalka menia k lepšiemu priamo pred ich očami.

Výlety

Mladí ľudia chodia v družinách na menšie výlety do okolia. Aspoň raz za mesiac však na väčšiu výpravu do prírody vyráža celý oddiel. Výpravy sú výborným priestorom pre rôzne aktivity, hry, súťaže, spoznávanie prírody i priamu pomoc (čistenie hradu, turistických chodníkov, studničiek, sadenie stromčekov, pomoc ochranárom…).

Družinovky, oddielovky

Útulná skautská klubovňa je magnetom, ktorý priťahuje každého člena. Z výzdoby dýchajú prežité dobrdružstvá a tu sa rodí a spriada plán dobrodružstiev nových. Družiny (6 – 8 členov) sa raz do týždňa stretávajú v klubovni na družinovkách. Venujú sa skautskej výchove, skautskej a táborníckej praxi, ekológii, hrám, športom, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, kultúre. Oddiel (20-35 členov) sa v klubovni v rôznej frekvencii stretáva na tzv. oddielovkách. Program oddieloviek však využíva väčší počet účastníkov – prebiehajú tu rôzne medzidružinové súťaže, spoločné oslavy, informovanie o väčších akciách…

Expedície do zahraničia

Výhodou skautingu je jeho silná medzinárodná dimenzia. Skauti sú skutočne všade a jej členovia vám radi pomôžu s lacným ubytovaním v klubovni či na skautskej chate. Aktívnejšie oddiely tieto možnosti využívajú a vyrážajú za obzor. Cieľom je objavovanie – neznáme krajiny, neznáme kultúry, krásy prírody… Mnohí európski roveri využívajú skautský program Pas pre Európu, ktorý ponúka možnosti dostať sa lacno za hranice a zažiť tam niečo zaujímavé. Rozvíjajú aj partnerstvo a výmenné pobyty so spriateleným zahraničným skautským zborom.

Jamboreee

Jamboree je pôvodne indiánsky názov pre veľké mierové hry. Tento názov však preslávili skauti svojimi veľkolepými mnohotisícovými tábormi, na ktorých predvádzajú to najlepšie zo svojich oddielov, zborov a organizácií. Kráľom medzi týmito akciami je nepochybne svetové jamboree, kde sa každé štyri roky vždy na inom mieste stretnú desaťtisíce skautov všetkých krajín sveta a prežijú nezabudnuteľný program, priateľstvá a atmosféru.

Kultúrne akcie

Keď sa rozozvučia struny gitár, zaznie zvuk fláut a harmoník a začne spievať tridsať hrdiel, nastáva pravá skautská atmosféra. Niekedy sa táborový hangár premení na westernový saloon a hudbu sprevádzajú country tance. O dobrú náladu sa stará vystúpenie skautského naivného divadla či paródia televízneho večera. Roveri sa však častokrát venujú i vážnejšej kultúre a spolu vyrážajú na koncerty a do divadiel.

Ochrana prírody

„Skaut je ochrancom prírody,“ hovorí jeden z bodov skautského zákona. V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode – čistenie lesov či hradov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne a po ich odchode bolo na lúke čistejšie ako pred ich príchodom. Aby zachádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy, nezabíjali chrobáky…

Lyžovačky, splavy, šport

Po celotýždňovom sedení v školskej lavici sa chcú deti hýbať. Okrem bežných obľúbených športov – futbal, hokej a i. – sú skauti aktívnymi fanúšikmi netradičných športov. Vôbec nie je výnimočné vidieť ich hrať čamprdlu, lacross, naskakovanú, ringo, ultimate, lesný golf,skautský baseball… Počas zimných prázdnin sa chodieva bežkovať, počas jarných zjazdovať, prvomájové sviatky padnú za obeť splavom. Mnohí roveri sa venujú horolezectvu či vysokohorskej turistike.

Vodný, letecký, horolezecký skauting

Niektoré oddiely sa špecializujú na určitú konkrétnu činnosť. Na Slovensku máme napríklad niekoľko vodáckych skautských oddielov, ktorých činnosť sa zameriava najmä na splavy, vodu a aktivity s ňou súvisiace. V zahraničí nie sú výnimkou ani horolezecké alebo dokonca letecké oddiely.